top of page

Odběr a uskladnění materiálu před transportem

Příprava na krevní test
  • Za správný odběr materiálu ručí žadatel.

  • Odběr lze provést pouze do odběrového systému k tomu určenému. 

Personální a přístrojové vybavení, rozsah toxikologických analýz

Home Zdravotnické potřeby instalace

Toxikologická laboratoř je vybavena špičkovými nejmodernějšími analytickými přístroji

Toxikologická analýza biologického a nebiologického materiálu

Chemická práce
  • Vyšetření návykových látek v krvi anebo v moči

  • Stanovení ethylakoholu v krvi

  • Průkaz či stanovení konkrétní, očekávané látky ve vzorku

  • Jiné noxy (anorganické látky, těžké kovy, otrava houbami apod.)

Skladování, archivace a likvidace biologického materiálu

Laboratoř
  • Skladování

  • Archivace biologických vzorků

  • Likvidace biologického materiálu

Vydávání výsledků

Vědec na tabletu

Informace o typech a způsobech vydávání a sdělování výsledků.

Systém kontroly kvality, osvědčení pro vyšetřování

GTFCH.png
  • Interní kontrola kvality

  • Externí kontrola kvality

  • Akreditace

Samoplátci

Nákup kreditní kartou
  • Fyzické osoby

  • Rodiče s dětmi do 18-ti let

  • Zaměstnavatelé

Doporučený odběrový systém a množství vzorku

Krevní test

Přehled vyšetření, vyšetřovaného materiálu, doporučených odběrových systémů a požadovaného množství vzorku.

Odběr a uskladnění materiálu před transportem:

Za správný odběr materiálu ručí žadatel. Odběr lze provést pouze do odběrového systému k tomu určenému. Zkumavka nebo nádoba s biologickým materiál musí být označena štítkem se jménem vyšetřované osoby, datem a časem odběru.

Odběrová místa dle žadatele:

Odběry biologických materiálů pacientů klinických oddělení nemocnice nebo jiných zdravotnických zařízení si provádí personál příslušného oddělení nebo zařízení sám (pouze pro samoplátce, společnost Proteix nemá uzavřený smluvní vztah se ZP).

Odběry materiálů pro účely OČTŘ (orgány činné v trestním řízení) si zajišťuje zadavatel (PČR) na základě definovaných podmínek v příslušných zdravotních zařízeních.

Odběr biologického materiálu (krev, moč) je nutno provést co nejdříve od podezření na intoxikaci, resp. od požití neznámé látky či jiné návykové látky, v případě podezření spáchání protiprávního deliktu je doporučeno provést odběr co nejrychleji po spáchání činu.

Toxikologické vyšetření nevyžaduje speciální přípravu pacienta před odběrem vzorku, je důležité, pro zabránění pochybností po odběru, dbát na to, aby nebyla použita dezinfekce kůže, která by mohla obsahovat etanol či jiné těkavé látky, a to z důvodu možného ovlivnění výsledku stanovení. Při odběru vzorku krve se místo odběru řádně očistí dezinfekčním prostředkem bez alkoholu, aby se zamezilo sekundární kontaminaci odebraného vzorku z místa, na kterém by mohly zůstat nežádoucí zbytky aplikované drogy, což by vedlo ke zkreslení výsledku toxikologické analýzy

Pro odběr se vždy používají jednorázové odběrové soupravy bez gelového separátoru, při podezření na zneužití kokainu se doporučuje provést odběr do zkumavky s přídavkem stabilizátoru (NaF/NaEDTA). Moč se doporučuje odbírat do jednorázové zkumavky nebo do nádoby, která musí být čistá a suchá.

Biologický materiál je nutno před co nejrychlejším transportem do laboratoře uchovávat v chladničce a ve tmě (některé látky jsou fotolabilní a podléhají rozkladu).

Zkumavky, nádoby s odebraným materiálem jsou před vlastním transportem zajištěny proti rozbití či vylití jejich obsahu.

K odebranému biologickému materiálu je nutno vždy přiložit řádně vyplněnou žádanku k toxikologickému vyšetření, případně Protokol o lékařském a toxikologickém vyšetření osoby podezřelé z užití NL nebo Protokol o lékařském vyšetření při ovlivnění alkoholem.

Personální a přístrojové vybavení, rozsah toxikologických analýz:

Toxikologická laboratoř je vybavena špičkovými nejmodernějšími analytickými přístroji:

  • kapalinový chromatograf s vysokorozlišovací hmotnostní spektrometrií (UHPLC-QQQ MS) - FOTO

  • plynový chromatograf s vysokorozlišovací hmotnostní spektrometrií (GC-ISQ LT EI MS) - FOTO

  • plynový chromatograf ve spojení s plamenově-ionizačním detektorem (GC-FID) - FOTO

  • imunochemický analyzátor na screeningová imunochemická vyšetření (skupinová vyšetření na amfetaminy, kanabinoidy, kokain a jeho metabolity, opiáty, benzodiazepiny, tricyklická antidepresiva, barbituráty). - FOTO

 

Toxikologická laboratoř provádí vyšetření vzorků na přítomnost více jak 1000 toxikologicky významných látek a jejich metabolitů z kategorie léků, omamných a psychotropních látek, alkoholů, těkavých látek, a to především v biologickém materiálu jako je např. krev, moč, žaludeční obsah, popř. sliny.

Laboratoř dále provádí na základě předchozí telefonické domluvy specializovaná toxikologická vyšetření jako např. analýzu vlasů pro odhalení možného zneužívání drog a léčiv, která je vhodná pro detekci neznámé látky v dané matrici po dlouhodobé expozici, kdy z biologického materiálu jako je krev, moč či žaludeční obsah, již není možné danou toxickou látku prokázat.

Toxikologická laboratoř splňuje podmínky a kritéria prostorového a technického vybavení a personálního obsazení, které jsou v souladu s požadavky a stanovisky České společnosti soudního lékařství a soudní toxikologie ČLS JEP, viz Nepodkročitelné meze odbornosti 814 – Toxikologická laboratoř.

 

Toxikologická analýza biologického a nebiologického materiálu

Pro stopovou analýzu návykových látek v biologických vzorcích je vhodná kombinace imunochemických a chromatografických metod s hmotnostní detekcí.

Při aplikaci těchto metod je nutné dodržovat zásady správné laboratorní praxe dle doporučení mezinárodních odborných společností (např. www.tiaft.org , www.gtfch.org). Pro potřeby klinické a forenzní toxikologie je nutnost splňovat podmínky personální a technické dle „Nepodkročitelných minim pro odbornost 814 – toxikologická laboratoř“ včetně pravidelné úspěšné účasti v externím hodnocení kvality (EHK).

Imunochemické metody jsou vhodné pro získání prvotních informací o vzorku. Nejčastěji jde o záchyt vybraných skupin NL (návykových látek). Tato vyšetření mají pouze orientační charakter, jsou zde možné interference a vyskytují se zde falešné pozitivity i negativity. Imunochemické metody nerozlišují jednotlivé NL (návykové látky) ve vybrané skupině a nemají charakter kvantitativní ani semikvantitativní. Výsledky se interpretují pouze jako orientační nález (suspektně pozitivní/suspektně negativní).

Chromatografické metody naproti tomu upřesňují nespecifický imunochemický záchyt. Rozlišují individuální NL (návykové látky) ve vzorku a jednoznačně prokazují jejich přítomnost ve vzorku. Specifickými konfirmačními metodami jsou plynová popř. kapalinová chromatografie ve spojení s hmotnostní detekcí (GC-MS, popř. LC-MS).

O rozsahu analýz rozhoduje vysokoškolský pracovník dle požadavků na toxikologické žádance nebo požadavků zadavatele a dle typu dodaných biologických vzorků. Pokud nebude možno provést požadované vyšetření z technických či jiných důvodů, žadatel o vyšetření bude informován odpovědným pracovníkem a domluví s ním další postup.

Toxikologická laboratoř aktuálně reflektuje na doplňování požadavků dle měnící se praxe na základě nových doporučení národních i mezinárodních odborných společností a má za cíl nabízet tak stále nové a aktuální spektrum vyšetření.

Vyšetření návykových látek v krvi anebo v moči:

Zjištění přítomnosti či obsahu neznámých toxikologicky významných látek se řídí dle Metodického pokynu pro postup při vyšetření návykových látek v krvi a/nebo v moči. (http://www.soudnilekarstvi.cz/?page_id=181). Postupuje se dle systematické toxikologické analýzy (STA). Nejprve se provede skupinový orientační imunochemický screening, jehož výstupem je podezření na přítomnost látky/látek, která/é patří do jedné z toxikologicky významných skupin (amfetaminy, kanabinoidy, opiáty, benzodiazepiny, kokain a jeho metabolity, tricyklická antidepresiva, barbituráty). Imunochemické metody jsou vhodné pro získání prvotních informací o vzorku. Nerozlišují jednotlivé NL (návykové látky) ve vybrané skupině a nemají charakter kvantitativní ani semikvantitativní. Jelikož existují látky s velmi podobnými chemickými vlastnostmi a nejsou všechny řazeny do těchto skupin, můžou se vyskytovat falešně pozitivní interference. Proto se přistupuje ke konfirmaci, neboli k potvrzení přítomnosti toxických látek ve vzorku chromatografickými metodami (TLC - tenkovrstvá, GC - plynová, GCMS – plynová s hmotnostní detekcí, vysokoúčinná kapalinová s hmotnostní detekcí – UHPLC-MS/MS). Jednotlivé metody potřebují různé druhy extraktů biologických vzorků, proto se za tímto účelem biologický materiál upravuje (např. SPE – extrakce na pevné fázi, hydrolýza, derivatizace apod.). Vzniklé extrakty se v konečné fázi analyzují jednak pro potvrzení přítomnosti skupinové/vých látky/látek (průkaz), tak pro určení konkrétní látky, která se ve vzorku vyskytuje a která nemusela být skupinovým imunochemickým screeningem zachycena (kvalita), a nakonec tak pro stanovení hladiny látky obsažené v biologickém materiálu (kvantita).

Stanovení ethylakoholu v krvi:

Stanovení etylalkoholu v krvi se řídí dle Metodického pokynu pro postup při laboratorním stanovení alkoholu v krvi (http://www.soudnilekarstvi.cz/?page_id=181). Kvantitativní metodou pro stanovení ethylalkoholu v krvi je chromatografická metoda GC-FID (plynová chromatografie s plamenoionizačním detektorem) s využitím head space. Pro srovnání slouží semikvantitativní enzymatická imunochemická metoda.

Průkaz či stanovení konkrétní, očekávané látky ve vzorku (léky, metanol a jiné těkavé látky, etylenglykol, kyselina mravenčí, karbonylhemoglobin,..):

Pro průkaz a stanovení léků a drog se postupuje stejně jako u požadavku na zjištění přítomnosti neznámé látky ve vzorku. Tedy provede se konkrétní skupinové imunochemické vyšetření a pomocí úpravy materiálu se chromatografickými metodami provede konfirmace s určením kvality či kvantity.

Pro průkaz a stanovení metanolu a jiných těkavých látek, etylenglykolu a kyseliny mravenčí slouží po úpravách materiálu chromatografická metoda GC-FID.

Pro stanovení karbonylhemoglobinu (COHb) se využívá metody acidobázické rovnováhy – Astrup.

Jiné noxy (anorganické látky, těžké kovy, otrava houbami apod.):

Jiné noxy se vyšetřují pouze po telefonické konzultaci. Při nemožnosti provedení vyšetření je doporučeno jiné toxikologické pracoviště či jiné zařízení, které se danou problematikou zabývá.

vhodný materiál.png

Skladování, archivace a likvidace biologického materiálu

Skladování

Pro krátkodobé skladování před zpracováním materiálu pro analýzu se vzorky ukládají do chladničky při 2 - 8 °C. V případě delší prodlevy k zahájení zpracování vzorků a provádění analýz, je u vzorků krve separováno sérum do čisté plastové zkumavky (řádně označené) a veškerý materiál (krev, moč) je uložen při teplotě -5 až -30°C.

 

Archivace biologických vzorků

Archivace biologického materiálu po ukončení analýz:

  • vzorky pro klinickou toxikologii při 2 - 8 °C po dobu 5 dní

  • vzorky OČTŘ a samoplátců při -5 až -30 °C po dobu 4 měsíců (ochráněné proti přístupu neoprávněných osob)

  • při požadavku zadavatele o uskladnění materiálu pro jiné další analýzy při -5 až -30 °C po dobu určenou zadavatelem

 

Likvidace biologického materiálu

Po uplynutí řádné skladovací doby je veškerý biologický materiál likvidován v souladu s platnými předpisy o odpadech toxikologické laboratoře. O likvidaci vzorků analyzovaných pro forenzní účely je proveden záznam.

Vydávání výsledků

Protokoly v tištěné podobě s výsledky podepsanými odpovědnou osobou za provedená vyšetření jsou zaslány zadavateli doporučenou poštou, prostřednictvím kurýra, datovou schránkou nebo jsou vydány osobně příslušníkům PČR v příjmovém prostoru pracoviště toxikologie proti podpisu.

Výsledky jsou vydávány pouze příslušnému žadateli o vyšetření. Je zakázáno sdělovat výsledky jiné osobě nebo jinému zařízení bez předchozího souhlasu zadavatele nebo na základě požadavku OČTŘ nebo soudu.

Výsledky vyšetření pro forenzní účely (OČTŘ) jsou telefonicky sdělovány pouze v naléhavém případě na vyžádání PČR, a to pouze zpětným zavoláním na chráněnou linku PČR (974…..). 

Jakékoliv jiné telefonické sdělování výsledků je striktně zakázáno.

Systém kontroly kvality, osvědčení pro vyšetřování

Toxikologická laboratoř má zavedený systém vnitřních kontrol kvality a dodržuje obecné zásady správné laboratorní praxe. Účastní se externího hodnocení kvality podle požadavků odborné České společnosti soudního lékařství a toxikologie ČLS JEP ve spolupráci s Německou společností pro toxikologii a forenzní toxikologii GTFCh Arvecon GmbH (Gesellschaft für Toxikologische und Forensische Chemie):

  • „ETOH - Ethanol in serum“ pro stanovení hladiny ethylalkoholu v séru (4x ročně)

  • „QSA - Qualitative screening analysis“ pro průkaz neznámé noxy a jejích metabolitů ve vzorcích séra a moče na základě anamnestických údajů včetně toxikologické interpretace nálezu (3x ročně)

  • Proficiency Test BTMF drug in serum (3x ročně)

Toxikologická laboratoř je evidována v Českém institutu pro akreditaci (ČIA), akreditována a v pravidelných intervalech auditována dle ČSN 15189:2013 a je uvedena na Seznamu laboratoří kvalifikovaných pro vyšetřování specifikovaných návykových látek v krvi nebo v moči pro právní účely.

Toxikologická laboratoř disponuje moderním a dostačujícím přístrojovým a personálním vybavením pro vyšetřování přítomnosti toxikologicky významných látek pro odbornost 814 (toxikologie).

Samoplátci

Fyzické osoby

Každá osoba starší 18-ti let může žádat o toxikologické vyšetření biologického materiálu na vlastní žádost. Osoba, které se odběr provádí, musí prokázat svou totožnost občanským průkazem či cestovním pasem. Samoplátce si nemůže donést materiál odebraný mimo zdravotnické zařízení.

 

Rodiče s dětmi do 18-ti let

V případě požadavku na toxikologické vyšetření u nezletilých dětí, může rodič donést biologický materiál (moč) dítěte, který byl odebrán mimo zdravotnické zařízení.

Zaměstnavatelé

Zaměstnavatel může žádat o toxikologické vyšetření biologického materiálu z důvodu podezření intoxikace svého zaměstnance. Osoba, které se odběr provádí, musí prokázat svou totožnost občanským průkazem či cestovním pasem. Odběr krve a moče za účelem toxikologického vyšetření provádí příslušné zdravotnické zařízení, což musí být řádně dokumentováno na žádance, která musí splňovat veškeré potřebné náležitosti. Zkumavka s biologickým materiálem musí být řádně označena (jméno, datum a čas odběru).

Doporučený odběrový systém a množství vzorku pro toxikologické analýzy

Doporučený odběrový systém.png
bottom of page